سبد خرید

خواص میوه خشک به

ثبت سفارش "خشکبار"

به یکی از میوه‌های پاییزی است. این میوه زرد رنگ و خوش عطر بسیا شبیه به سیب است اما بافت گلابی شکل دارد. میوه به در دو طعم شیرین و ترش وجود دارد. به شیرین خواص بیشتری دارد. میوه به را هم می‌توان به صورت خام و هم پخته شده مصرف کرد. به پخته شده در مربا و خورشت استفاده می‌شود. به را نیز می‌توان خشک کرده و به صورت میوه خشک به در دمنوش‌ها و چایی استفاده کرد.

درخت به از تیره گل‌سرخیان است و برگ‌ها و همچنین میوه آن حالت کرک مانند دارد. پرورش میوه به  علاوه بر کشورهایی مانند ترکیه، ازبکستان، چین، آرژانتین در ایران نیز انجام می‌شود.

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در میوه خشک به:

میوه خشک به حاوی ویتامین‌های A و B، املاح آهکی و تانن است. همچنین این میوه دارای پروتید است که از تحیل عضلات جلوگیری می‌کند. گلوسید موجود در به در واقع یک نوع از مواد آلی است که اغلب از سه عنصر کربن، هیدروژن و اکسیژن و همچنین عناصری مثل ازت ، فسفر تشکیل شده است. به به تقویت قلب، معده و اعصاب کمک کرده و بسیار آرام‌بخش است.

طبع میوه خشک به:

به طبعی گرم (نزدیک به اعتدال) و خشک دارد. به شیرین نسبت به به ترش گرم‌‌تر است. میوه خشک به به دلیل طبع نسبتا معتدل آن با همه افراد با طبع‌های مختلف سازگار است. به همین دلیل همه فراد می‌توانند از خواص آن بهره‌مند شوند. هسته به نیز به عنوان دارو استفاده می‌شود و در درمان سرفه خشک بسیار موثر است. طبع هسته به یا همان به دانه برعکس خود میوه به سرد و تر است.

خواص میوه خشک به برای سلامتی

  • میوه خشک به در درمان کم‌خونی

کمبود گلبول‌های قرمز در خون باعث کم‌خونی می‌شود. میوه خشک به منبع خوبی از اسید فولیک است که در قرص ‌های آهن نیز وجود دارد. اسیدفولیک باعث تولید گلبول‌های قرمز خون شده و حمل اکسیژن به سرتاسر بدن را آسان می‌کند. همچنین به خشک باعث تولید هموگلوبین در خون می‌شود.

  • میوه خشک به برای دوران بارداری

میوه خشک به به دلیل داشتن ویتامین B6 در رفع تهوع و استفراغ در دوران بارداری بسیار مفید است. زنان باردار برای حل این مشکل در هفته 6 تا 14 بارداری خود لازم است که میوه خشک به مصرف کنند. بنابراین استفاده مداوم از دمنوش به در این دوران توصیه می‌شود.

  • میوه خشک به در درمان سرفه

هسته به یا به دانه برای دمان گلودرد و سرفه بسیار موثر است. به دانه را در آب گرم حل کرده و به عنوان دارو برای درمان سرفه استفاده کنید. هسته به خشک شده به دلیل اینکه فاقد الکل است برای کودکان مفید می‌باشد. از به دانه بای درمان سرفه، آسم، ذات الریه، بیماری‌هی تنفسی، سینه پهلو استفاده می‌شود. برای درمان بهتر قبل از مصرف، هسته میوه به را در آب جوش بجوشانید.

  • هسته میوه خشک به برای سلامت پوست و مو

میوه خشک به یکی از میوه خشک‌های محبوب در بین خانم‌هاست. این میوه خشک علاوه بر تاثیر زیاد آن در تهوع و استفراغ در بارداری، به سلامت پوست و مو نیز بسیار کمک می‌کند. به با دارا بودن آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌های A و B، از پیری زودرس جلوگیر کرده و باعث شادابی و طراوت پوست می‌شود. همچنین خود میوه به می‌تواند به عنوا یک ضد آفتاب موثر در جلوگیری از اثرا اشعه ماوراء بنفش خورشید استفاده شود. آهن، روی و مس موجود در میوه خشک به در تقویت مو و افزایش رشد آن بسیار موثر است.

  • میوه خشک به در پیشگیری از سرطان

سرطان یکی از بیماری‌های شایع و پر خطر است که به دلیل رادیکال‌های آزاد ایجاد شده از متابولیسم سلولی ایجاد می‌شود. این رادیکال‌های آزاد باعث از بین رفتن سلول‌ها سالم و یا تغییر آن‌ها می‌شود. به خاطر داغ بودن مبحث پیشگیری از سرطان، از هر ماده‌ای که باعث جلوگیری از آن شود استقبال می‌شود. مقار زیاد آنتی اکسیدان‌هایی منند فنولیک و مواد مغذی گیاهی باعث از بین رفتن این رادیکال‌های آزاد می‌شود. میوه خشک به حاوی این مواد بوده و در پیشگیری از سرطان بسیار موثر است.

  • میوه خشک به در درمان سردرد

ترکیبات فنولی و آروماتیک موجود در میوه خشک به موجب کاهش سردرد خواهد شد. یکی از بهترین روش‌های مصرف به خشک برای درمان سردرد، جوشاندن میوه خشک به و مصرف جوشانده آن است. همچنین می‌توانید میوه خشک به را بو کنید. بوی خوش به باعث بهبود سردرد می‌شود.

 طرز تهیه میوه خشک در خانه

پیش‌تر در مورد تهیه و خشک کردن میوه‌ها در خانه صحبت شد. یکی دیگر از راه‌های خشک کردن میوه‌ها قرار دادن آن‌ها در آفتاب است. فصل تابستان و گرمای هوا باعث خشک شدن سریع میوه‌های برش داده می‌شود.

خرید میوه خشک

برای خرید میوه خشک‌های معطر و تازه می‌توانید به فروشگاه روشنا مارکت مراجعه کنید.


نویسنده: تیم محتوای روشنامارکت