سبد خرید

خواص و فواید عسل

ثبت سفارش "خشکبار"

چنانچه همگان می‌دانند خواص عسل بسیار زیاد است و به عنوان یک ماده غذایی پرطرفدار شناخته می‌شود، در این مقاله قصد داریم تنها به بیان خواص و فواید عسل طبیعی که به صورت علمی به اثبات رسیده است بپردازیم.

جدا از بیان خواص و فواید عسل طبیعی قصد داریم به معرفی انواع عسل، نحوه تولید عسل طبیعی و همچنین مضرات و عوارض جانبی استفاده زیاد از عسل را توضیح دهیم.

عسل:

اگر از تاریخ آشنایی انسان با عسل بخواهیم بگوییم شاید برابر با تاریخ خلقت باشد، عسل در طول تاریخ بشر همواره از جایگاه والایی برخوردار بوده است؛ چرا که در درمان و بهبود زخم‌ها و انواع بیماری‌ها به عنوان شفابخش کمک‌رسان آدمیان بوده است.

جدا از خواص دارویی عسل، به عنوان یک ماده غذایی مقوی و انرژی بخش همیشه اثرات مطلوب و ممتازی در تغذیه بشر داشته است.

جالب است بدانید عسل حاوی بیش از 300 ماده مختلف است که بر روند متابولیک بدن تأثیرگذار است.

نحوه تولید عسل طبیعی

اگر کمی با روش تولید عسل آشنا شوید بی‌شک شگفت‌­زده‌ی نحوه‌­ی تولید آن خواهید شد.

پژوهشگران بیان می‌کنند برای تولید 500 گرم عسل، 60 هزار زنبور باید حدود 8850 کیلومتر پرواز کنند و بر روی 2 میلیون گل بنشینند تا شهد کافی برای تولید این میزان عسل را به دست آورند!

جالب است بدانید زنبورهای عسل دارای دو معده می‌باشند؛ یک معده برای هضم غذای مورد نیاز خود و معده دیگر جهت ذخیره شهد جمع‌آوری شده از گل‌ها.

روش تولید عسل طبیعی بدین‌گونه است که زنبور عسل شهد ذخیره شده در معده اضافی خود را با انواع آنزیم‌ها مخلوط می‌کند و بعد از آن این معجون را به درون دهان زنبور دیگر منتقل می‌کند و این روند آنقدر تکرار می‌شود تا عسلی مطلوب جهت ذخیره کردن به دست آید.

ماجرای جالب تولید عسل هنوز ادامه دارد؛ زنبورها با بال زدن مداوم شهد را خنک می­کنند تا ماده‌ای غلیظ به دست آورند که به آن عسل می‌گویند.

جدا از این فرایند از معده زنبور شهدی دیگر ترشح می‌شود که جهت مهر و موم کردن عسل درون سلول به کار می‌­رود.

فواید عسل

اگرچه نمیتوان تمام خواص و فواید عسل را ذکر کرد اما در ادامه به صورت خلاصه به گوشه‌ای از خواص و فواید عسل اشاره خواهیم کرد.

  • درمان سرفه

بر اساس پژوهش‌های سازمان بهداشت جهانی عسل در بهبود سرفه و مشکلات ناشی از عفونت دستگاه تنفسی موثر است.

عسل با ایجاد لایه‌های محافظ، سوزش و خارش گلو را تسکین می‌بخشد.

  • کمک به رفع حساسیت

اگردر فصل بهار یا پاییز دچار آلرژی یا حساسیت می‌­شوید و از آبریزش بینی، خارش چشم و… رنج می­برید، خوردن عسل را به شما پیشنهاد می­کنیم.

عسل از آنجا که حاوی گرده گل می‌باشد، می­تواند به عنوان واکسنی طبیعی کمک قابل توجه‌ای به شما کند و از این جهت در رفع آلرژی نقش مهمی را ایفا می­کند.

  • درمان زخم

از آنجا که می­دانیم عسل خاصیت ضد باکتریایی و آنتی اکسیدان دارد، از این رو این ماده برای درمان زخم‌ها و بهبود انواع عفونت‌ها ایده‌­آل به نظر می­رسد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد انواع عسل فرآوری نشده در درمان و بهبود زخم­‌ها و عفونت‌ها کمک قابل توجه‌ای می­کند.

  • افزایش انرژی بدن

عسل یک ماده غذایی فوق‌العاده است و ارزش غذایی بسیاری دارد؛ این ماده غذایی از آنجا که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات می­باشد، منبع شگفت‌­انگیزی از قند طبیعی است.

گلوکز و فروکتوز موجود در عسل به سرعت وارد خون می‌شوند و این عمل انرژی فوق‌العاده‌­ای را برای شما فراهم می‌سازند.

  • تقویت حافظه

چنانچه می دانیم وجود انواع آنتی اکسیدان‌ها در بهبود عملکرد سلول­های مغزی مفید و موثر است؛ از این‌رو عسل به دلیل داشتن چندین نوع مختلف از آنتی اکسیدان‌ها می­تواند در تقویت حافظه نقش شایانی را ایفا کند.

  • درمان جوش

اگر دچار آکنه و یا حساسیت پوستی شده‌اید می‌توانید از عسل به عنوان درمانگر آن بهره ببرید، عسل از آنجا که حاوی هومکتانت می باشد رطوبت پوست شما را حفظ می­کند و باکتری‌های عامل آکنه را از بین می‌برد.

  • رفع تبخال

عسل از آنجا که دارای آنزیم گلوکز اکسیداز هست به دلیل آزاد سازی پراکسید هیدروژن در زمان استفاده بر روی تبخال به بهبود آن عمل می­کند.

  • افزایش میل جنسی

 مصرف منظم عسل می­تواند میل جنسی افراد را افزایش دهد، پژوهش‌ها نشان داده است خوردن عسل باعث افزایش تستوسترون در مردان و همچنین افزایش استروژن در زنان می‌شود؛ همچنین لازم به ذکر است  یکی دیگر از خواص عسل در رفع مشکلات نعوظ  می‌باشد.

نکته پایانی:

اگر به دنبال عسل خالص، طبیعی و تازه می‌گردید حتما به فروشگاه روشنا سر بزنید.


نویسنده: تیم محتوای روشنامارکت