سبد خرید

خواص میوه خشک در کودکان

ثبت سفارش "خشکبار"

اگرچه پیش‌تر در مورد خواص میوه خشک صحبت کردیم. حال در این مقاله می‌خواهیم به صورت ویژه خواص میوه خشک را برای کودکان بیان کنیم.
همانطور که می‌دانید کودک تا شش ماهه اول برای تغذیه از شیر مادر استفاده می‌کند. اما پس از 6 ماهگی دادن غذاهای کمکی به کودک را باید آغاز کرد. افزودن انواع میوه در برنامه غذایی کودک باعث حفظ سلامتی او می‌شود.

میوه مورد نیاز در کودکان 2 تا 5 واحد است. میوه خشک به دلیل حمل آسان، احتمال خراب‌شدگی و گندیدگی کم و سبک بودن آن برای مسافرت‌ها و یا حتی در خانه توصیه می‌شود. البته باید توجه کرد که تا زمانیکه دندان‌های کودک درنیامده و توانایی جویدن خوراکی‌های سفت را ندارد، هنوز وقت دادن میوه خشک به او نرسیده است. اگر بخواهید به نوزاد 7 ماهه تا یکساله خود میوه خشک دهید باید حتما آن را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید.

نگران از بین رفتن خواص میوه پس از خشک شدن آن نباشید. چراکه خواص و ویتامین میوه پس از خشک شدن نیز حفظ می‌شود.

فواید مصرف میوه خشک در کودکان :

  • میوه خشک‌‌ها انرژی‌زا هستند

کودکان به خصوص در سنین 1 تا 3 سال که دائما به دنبال کشف محیط و جست و خیز هستند به انرژی زیادی نیاز دارند. میوه خشک هم به دلیل تنوع بالا و هم رنگانگ بودن آن کودکان را به خود جذب می‌کند.

  • میوه خشک برای گوارش کودکان مفید است

اکثر میوه‌های خشک‌ها دارای مقادیر زیادی پروبیوتیک و باکتری‌های هستند. این امر به گوارش و حفظ سلامتی کودک بسیار کمک می‌کند.

  • میوه خشک برای جلوگیری از کم‌خونی

کودکان به دلیل اینکه در سن رشد قرار دارند ممکن است در معرض کم‌خونی قرار گیرند. میوه خشک یکی از منابع برای جذب آهن بدن هستند.

  • میوه خشک از سرطان جلوگیری می‌کند

به دلیل وجود آنتی اکسیدان بالا در میوه خشک باعث می‌شود که از بدن در مقابل آسیب DNA و بروز سرطان جلوگیری کند.

  • میوه خشک از یبوست جلوگیری می‌کند

یبوست در میان کودکان بسیار مرسوم و شایع است. این عارضه هم برای کودک و هم برای والدین بسیار آزاردهنده می‌باشد. برای برطرف کردن این مشکل به روش درست و بدون دارو استفاده از انواع میوه خشک‌های حاوی فیبر بالا نظیر آلو خشک، انبه خشک، هلو خشک، پرتقال خشک و دیگر میوه‌های حاوی فیبر توصیه می‌شود. فیبر بالا در درمان یبوست و افزایش فعالیت روده‌های بسیار موثر است.

  • میوه خشک باعث حفظ سلامتی استخوان‌ها و چشم می‌شود

کلسیم موجود در میوه‌های خشک به استخوان‌بندی و استحکام آن در کودک کمک بسیاری می‌کند. ویتامین A موجود در آن نیز برای تقویت و سلامت چشم مفید است.


نویسنده: تیم محتوای روشنامارکت