سبد خرید

خواص نخودچی از نظر طب سنتی

ثبت سفارش "خشکبار"

تفاوت نخود و نخودچی:

نخودچی هم در نخودچی و کشمش و هم در آجیل‌های مخلوط به خصوص آجیل مشکل گشا استفاده می‌شود. نخود تازه نیز درانواع آبگوشت‌ها استفاده می‌شود. نخودچی کشمش از نخود تازه پس از یک فرآوری ساده به دست می‌آید. به این صورت که درابتدا آن را آب‌پز می‌کنند. سپس پوست آن را جدا کرده و با نمک، شکر یا فلفل تفت می‌دهند. بنابراین خواص نخودچی و نخود یکسان است و تفاوتی با هم ندارند. بنابراین با خواندن مقاله خواص نخودچی برای مردان و زنان حتما سری به محصولات نخودچی و کشمش زده و آن را خریداری کنید.

خواص نخود خیسانده:

اگر نخود را به مدت یک شب در سرکه بگذارید، جهت کشتن کرم معده بسیار مفید است.

خواص آب نخود:

تکه کننده اخلاط لزج،بازکننده انسدادها، برطرف کردن درد سینه و عفونیت ریه است.

خواص دارویی نخود (خواص نخودچی):

نخود از بین برنده یبوست بوده و به درمان مشکلات گوارشی کمک می‌کند. کلسیم موجود در نخود باعث تقویت عضلات اسکلتی می‌شود و برای پوکی استخوان نیز مفید است. بنابراین به ورزشکاران و افراد مسن توصیه می‌شود. نخود (نخودچی) در تقویت قلب و رفع مشکلات قلبی موثر است.

از دیگر خواص نخودچی یا نخود، بهبود سرفه و سرماخوردگی است. نخودچی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و برای بیماران خود ایمنی نظیر ام اس مفید است.

علاوه بر اینکه به دلیل داشتن کلسیم برای پوکی استخوان سودمند است، در دوران رشد نیز توصیه می‌شود به این دلیل که برای رشد استخوان‌ها و دندان‌ها مفید است.

 نخود اگر با عسل ترکیب شود می‌تواند ضماد خوبی برای التیام زخم‌ها باشد. خواص نخودچی بسیار زیاد است و از دیگر خواص آن می‌توان به درمان دردهای کلیه، افزایش حافظه، درمان زردی، تقویت ریشه مو، برطرف‌ کننده انگل‌های روده و درد سینه و همچنین تنگی نفس اشاره کرد.

در پایان با توجه به خواص نخودچی و نخود به اهمیت آن پی می‌بریم. در طب سنتی نخود جایگاه خاصی نسبت به سایر حبوبات دارد. اما متاسفانه امروزه بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. نخود سرشار از اسیدآمینه ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که نه تنها به عنوان یک ماده خوراکی بلکه به عنوان دارو می‌توان آن را به شمار آورد.

چنانچه می‌خواهید در مورد خواص نخودچی برای زنان اطلاعات لازم را به دست آورید می‌توانید مقاله مربوطه را از سایت روشنا مارکت مطالعه کنید.


نویسنده: تیم محتوای روشنامارکت